Do czego służą oleje silnikowe? Wbrew pozorom wachlarz ich działań jest bardzo szeroki i wpływa na wiele aspektów jazdy samochodem. Należy zacząć od tego, że substancja minimalizuje tarcia pomiędzy współpracującymi między sobą elementami silnika. A to nie koniec! Olej to świetny środek chłodzący, czyszczący, a także antykorozyjny. Musisz jednak wiedzieć, że dobroczynne właściwości wybranego specyfiku nie będą trwać wiecznie. Dlatego trzeba pamiętać o jego regularnej wymianie, by nie uszkodzić maszyny. Pojawia się więc pytanie — czy można mieszać oleje silnikowe? Odpowiedź nie jest jednoznaczna.
Kiedy należy wymienić olej silnikowy?
Na początku warto zauważyć, że częstotliwość wymiany oleju ustalana jest przez producentów samochodów. Przyjmuje się, że współczesne auta należy poddawać czynnościom serwisowym, co 30 tysięcy kilometrów. Ta zasada nie dotyczy oczywiście starszych aut, gdzie płyn trzeba wymienić znacznie wcześniej. Posiadasz pojazd, który został wyprodukowany na początku XXI wieku? Jego olej zużyje się po przejechaniu 15 – 20 tysięcy kilometrów.
Szczegółowe wytyczne zawarte są w instrukcji obsługi. Nie wolno jednak zapominać, że omówione zasady użytkowania dostosowane są do silników w pełni sprawnych i wykorzystywanych w optymalnych warunkach. Chcąc prawidłowo wymieniać olej, musisz więc wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów, jak np. styl jazdy, czy miejsce eksploatowania samochodu. Dość powiedzieć, że krótkie trasy wymagają od maszyny większego nakładu pracy (chodzi o częsty rozruch silnika), a to negatywnie wpływa na właściwości substancji. Najlepsza rada? Wymieniaj płyn częściej, niż zostało to opisane w instrukcji. Najlepiej robić to przynajmniej raz w roku. Czy można więc mieszać oleje silnikowe, aby zaoszczędzić gotówkę?
Jak mieszać oleje silnikowe? Dopasuj produkt do konkretnego urządzenia
Mieszanie olejów silnikowych jest jak najbardziej możliwe. Jest tylko jedno „ale” – połączenie dwóch niepasujących do siebie produktów może się bardzo źle skończyć. Po pierwsze - dobranie płynu eksploatacyjnego, który nie odpowiada określonemu typowi silnika, doprowadzi do poważnej awarii. Auto posiada filtr cząstek stałych DTP? Olej z dużą ilością popiołów siarczanowych na pewno zablokuje główne funkcje Twojego urządzenia.
A może w silniku zamontowano pompowtryskiwacz? Źle dopasowany produkt nie uchroni współpracujących ze sobą elementów, pozwalając na ich szybsze zużycie. Jeśli zaś płyn będzie zbyt gęsty, to wzrośnie zużycie paliwa. Pamiętaj, że odpowiednia lepkość minimalizuje też tarcie pomiędzy ruchomymi częściami maszyny. Jak więc unikać pomyłek? Tutaj również producenci samochodów udzielili kilku przydatnych wskazówek! Przestrzegając określonych wytycznych, zagwarantujesz swojemu pojazdowi długie i bezawaryjne życie.
Czy można mieszać oleje silnikowe?
Chcesz wymieszać produkty, które różnią się swoją klasą i lepkością? To bardzo zły pomysł, który niechybnie doprowadzi do uszkodzenia całego silnika. Zauważ, że nie wolno dolewać oleju mineralnego lub półsyntetycznego do syntetycznego. Obniżasz w ten sposób stabilność termiczną głównego płynu, a do tego wpływasz na osadzanie się różnorakich zabrudzeń.
Odwrotne działanie również nie wchodzi w grę. Dolewając nowoczesną substancję do mniej efektywnej mieszanki, przyspieszasz proces wypłukiwania zanieczyszczeń. Zwiększone zużycie oleju? Gwarantowane. A trzeba jeszcze doliczyć blokadę kanalików transportujących i awarię jednostki napędowej.
Faktem jest, że niektórzy producenci zaznaczają możliwość użycia olejów różnych klas. Chodzi tutaj jednak o całkowitą wymianę płynu. Jeśli więc chciałbyś zastąpić starą substancję nowszym egzemplarzem, to najpierw musisz pozbyć się poprzedniego specyfiku. Dopiero później dozwolone jest uzupełnienie zbiornika świeżym olejem. Nikt nie wspomina tutaj o żadnych mieszankach, więc eksperymenty są zabronione.
Nie chcesz zniszczyć swojego samochodu? Tak powinieneś mieszać oleje silnikowe!
Chęć zaoszczędzenia pieniędzy, czy raczej zwykła konieczność? Może się zdarzyć, że poziom płynu będziesz musiał uzupełnić w trakcie długiej wycieczki. Sytuacje da się wtedy uratować, mając pod ręką inny olej silnikowy. Inny, to znaczy jaki? Jak już zostało wspomniane, produkt powinien cechować się tą samą lepkością i jakością. Należy wziąć pod uwagę klasyfikację SAE (czyli Stowarzyszenia Inżynierów Motoryzacji), która informuje o właściwościach użytkowych konkretnego płynu.
Posiadasz oleje dwóch różnych marek, ale każda zawiera takie same oznaczenia (np. 10W40)? Mieszanka zagwarantuje bezpieczeństwo oraz utrzyma pracę silnika na odpowiednim poziomie. Potrzebujesz dobrego oleju silnikowego? Warto wykorzystać płyn marki Motul. Produkt 6100 Synergie+ przeznaczony jest do wysilonych silników benzynowych i Diesla. Substancja oferuje doskonałą ochronę i czystość, świetnie radząc sobie w samochodach o dużym i małym przebiegu. Możesz być pewny, że półsyntetyczny egzemplarz, charakteryzujący się klasą lepkości 10W40 nie zawiedzie Twoich oczekiwań.